Ekonomi

Yeşil Sol Parti Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş’ın Akaryakıta Tepkisi Artıyor

Yeşil Sol Parti Kümelenme Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, akaryakıt zamlarını değerlendirerek, “Bu zamları kesinlikle kabul etmeyeceğiz, alışmayacağız. Vatandaş bunları yutmayacak, konuşmaya ve itiraz etmeye devam edecekler. ” söz konusu.

Beştaş, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Merkez Bankası’nın dün açıkladığı yılın üçüncü Enflasyon Raporu’nun aslında ekonominin çok kötü gittiğini en üst düzeyde ifade ettiğini savundu.

Merkez Bankası’nın tahminlerinin gerçek hayat karşısında paramparça olduğunu belirten Beştaş, enflasyon tahminlerinde 2023’ün atlandığını, 2024’te yüzde 33, 2025’te yüzde 15’in atlandığını söyledi. diğer yaylar için.’ Enflasyon yıl sonuna kadar artacak, yoksulluk, açlık ve işsizlik devam edecek’ değerlendirmesini yaptı.

Beştaş, Türkiye’nin en yüksek gıda enflasyonunda OECD ülkeleri arasında orta sıralarda yer aldığını, akaryakıt fiyatlarının artmaya devam ettiğini kaydetti. Akaryakıt artışının hayatın her alanındaki ihtiyaçların artması anlamına geldiğini anlatan Beştaş, akaryakıt fiyatlarının artmasının herkesi daha da yoksullaştıracağını söyledi. Beştaş, “Bu zamları kesinlikle kabul etmeyeceğiz, alışmayacağız. Vatandaş tahammül etmeyecek, konuşmaya ve itiraz etmeye devam edecekler. Yanlarında olacağız, bu mücadeleyi hep birlikte yükselteceğiz.” söz konusu.

Enflasyona bağlı olarak yükselen kiralar nedeniyle Türkiye’de konut sorununun artık en temel sorunların ortasında kaldığını, üniversitelerin açılmasıyla birlikte bu sorunun daha da artacağının altını çizen Beştaş, hükümetin üretmek yerine etkili çözümler bulması gerektiğini söyledi. Bu konuda popülist politikalar.

Sağlık alanında çeşitli sorunların yaşandığını belirten Beştaş, eczanelerde ilaç krizi yaşandığını ve ilaç fiyatlarının yüzde 30 artmasıyla ilaca erişimin oldukça zorlaştığını savundu.

Beştaş, 6 ilde hizmet veren Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (DEDAŞ) uzun elektrik kesintileriyle bölgedeki çiftçileri zor durumda bıraktığını, hiçbir borcu olmadığı halde bazı köylülerin elektriğini kestiğini savundu.

Meral Danış Beştaş, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın süresiz nafaka düzenlemesine ilişkin açıklamalarına da tepki gösterdi. Beştaş, süresiz nafaka uygulamasının erkeklerin mağduriyetine neden olduğu söylemlerini kabul etmediklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu