Haber

Eski Milli Savunma Bakanlığı Personel Dairesi Başkanı Nuri Cankıymaz’ın FETÖ davası devam ediyor

Yunanistan’a kaçmaya çalışırken yakalanan eski Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Personel Dairesi Başkanı Tuğgeneral Nuri Cankıymaz’ın FETÖ üyeliği ve resmi evrakta sahtecilik suçlamalarıyla yargılandığı dava devam etti.

Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Cankıymaz ve avukatı katıldı.

Mahkeme Başkanı Muhammed Karaca, önceki duruşmada talep edilen bilirkişi raporunun dava evrakları arasında yer aldığını belirtti.

Söz alan sanık Cankıymaz, rapora ilişkin ayrıntılı savunma yapmak için süre istedi.

Aylardır ev hapsinde tutulduğunu ve bu durumun sosyal hayatını olumsuz etkilediğini iddia eden Cankıymaz, oğluna kız istemeye gitmek için “evden çıkmama” yönündeki adli kontrol tedbirinin kaldırılmasını talep etti.

Sanık avukatı da müvekkiline uygulanan adli kontrol tedbirinin değiştirilmesini talep etti.

Cumhuriyet Savcısı, sanığın kendisine isnat edilen suçu işlediğine ve yurt dışına kaçarken yakalandığı yönünde kuvvetli şüphe bulunduğunu belirterek, “evden çıkmama” adı verilen kontrol tedbirinin devamı için mütalaa verdi.

Avukatın ifadesinin ardından mahkeme ara kararını açıkladı ve sanığın “evden çıkmama” ve “yurtdışına çıkma yasağı” gibi denetim koşullarının devam etmesi gerektiğine karar verdi.

Nuri Cankıymaz’ın davasına 6 Aralık’ta devam edilecek.

Yunanistan’a kaçmaya çalışırken yakalandı

FETÖ soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan Milli Savunma Bakanlığı eski Personel Dairesi Başkanı Nuri Cankıymaz’ın da aralarında bulunduğu 5 kişi, 25 Şubat’ta kaçak olarak Yunanistan’a kaçmaya çalışırken Edirne sınırında yakalandı.

İşlemlerin ardından Ankara’ya getirilen Cankıymaz hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “resmi belgede sahtecilik” suçlamalarıyla dava açıldı.

Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesi, 14 Aralık 2021’deki duruşmada Cankıymaz’ı serbest bırakmış, sanık ise başsavcılığın itirazı üzerine ertesi gün tutuklanmıştı. Cankıymaz, 5 Nisan 2022’de “evden çıkmama” ve “yurtdışına çıkma yasağı” denetim koşullarıyla tekrar serbest bırakıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu