Ekonomi

Bakan Kacır: Deprem bölgesine yapılacak yatırım tutarı 61 milyar lira

Bakan Kacır, NTV canlı yayınında gündemi değerlendirerek soruları yanıtladı. Kacır, KOBİ’lerin deprem sonrası ticari faaliyetlerine hızlı bir şekilde devam etmesinin öncelikli olduğunu söyledi.

KOBİ’leri deprem bölgesinde yönlendirmek için Dünya Bankası’ndan 450 milyon dolarlık kaynak sağladıklarını kaydeden Kacır, şunları kaydetti:

“Bu ay içinde başvuruları almaya başlayacağız ve mikro ölçekli işletmelerden yani tek kişilik işletmelerden başlayarak çok yüksek oranlarda bölgedeki KOBİ’lerimize 120 bin liralık kaynağı sunabileceğiz.” 120 bin lira ile 500 bin lira arasında hız.Burada yine iki yıl geri ödemesiz ve faizsiz kaynak sunacağız.Böylece bölgedeki KOBİ’lerimize geri ödeyecekleri bir kaynak sağlamış olacağız. Toplam 36 ay içinde yani hibe benzeri bir borçlanma diyebiliriz.”

“479 teşvik belgesi verdik”

Küçük sanayi sitelerinde hasarlı iş yeri olan binaları ada bazında dönüştürmeye başladıklarını anlatan Kacır, “İnşallah bu ay sonunda Antakya Merkez Sanayi Bölgesi’nde ada bazında dönüşüm çalışmalarını hayata geçirerek başlayacağız. ilk ihale.” söz konusu.

Bölge özel dairesinin yatırım iştahını artıracak bir uygulamayı hayata geçirdiklerini belirten Bakan Kacır, şunları kaydetti:

“Cazibe merkezleri programı kapsamında hem yeni yatırımlar hem de zarar gören yatırımların yerine yapılacak yatırımlar için 30 milyona kadar 12 yıla kadar sigorta prim teşviki içeren toplam yatırım tutarının yüzde 10’u kadar faiz veya kar payı takviyesi, lira veya “Kâr payı takviyesi sunduğumuz cazip yatırım teşvik paketleri hazırladık. Bu şekilde şoktan sonra bu uygulamaya başladık ve bugüne kadar 479 adet teşvik belgesi hazırladık. Bu teşvik belgelerinde öngörülen toplam yatırım bedeli 61 milyar lira, tahmini istihdam 25 bin 373 kişi.”

Bölgede kadın ve genç istihdamı odaklı yenilikçi projeleri desteklemeye başladıklarının altını çizen Kacır, bugüne kadar 47 projeye 740 milyon liralık destek için imza attıklarını söyledi.

Körfez ülkeleri ile işbirliği

Körfez ziyaretleri kapsamında önemli işbirliklerine imza atıldığına işaret eden Kacır, “Hem Suudi Arabistan’da hem de Katar’da geçmişten bugüne devam eden ilişkiler ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) hızlanacak ilişkiler” dedi. Yeni dönemde Türkiye’nin savunma sanayisine de güç katacak olan “Türkiye tarihinin en büyük ihracat sözleşmesi Suudi Arabistan’da imzalandı. Bütün bu başarı öyküsünü, Türkiye’de çarpan etkisi yaratacak bir yüksek teknoloji devriminin parlaması olarak değerlendiriyorum.”

Savunma sanayinde sadece Körfez pazarı için değil birçok farklı pazar için bu çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Kacır, “Türkiye son 3-4 yıldır savunma sanayi ihracatını ve Afrika ülkelerine olan iş birliğini artırdı, devam ettireceğiz. Asya pazarlarında, Güneydoğu Asya pazarlarında, devam eden ilişkiler var, bunların önümüzdeki dönemde meyvelerini vermeye başlayacağını umuyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Bakan Kacır, Körfez ziyaretinde BAE ile imzalanan mutabakat zaptına da değinerek, “Üçüncü bir ülkede kurulabilecek uluslararası fırlatma istasyonu da dahil olmak üzere, uzaya erişim konusunda potansiyel işbirlikleri üzerinde çalışacağız.” ifadesini kullandı.

Öte yandan Bakan Kacır, Togg ile ilgili şunları söyledi:

“SUV diye bildiğiniz model bir süre daha devam edecek. Alışılmış markanın sonunda tasarım müdürleri var, Togg tüm markalar gibi bu modelleri de makul terminlerle güncelleyecek. Ancak sedan modeli de çok merak ediliyor ve bekleniyor sanırım doğrusu sene sonunda tanıtılmaya başlanacak Sedan modeli ve sonrası ve 2025 ilk çeyreğinde piyasaya sunulma noktasına geleceğini düşünüyorum.Togg’un yolculuğuna devam etmesi adettendir. Tek bir yüzle ya da tek bir modelle değil, farklı segmentlere hitap eden modellerle küresel rekabet.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu