Haber

Ömer Fethi Gürer: “Vatandaş İcra Dairesi ile Banka Kredisi Arasında Koşarak Yaşam Mücadelesi Veriyor”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ulusal Yargı Ağı’ndan (UYAP) alınan bilgiye göre, UYAP üzerinden bu yıl icra ve iflas dairelerine toplam 8 milyon 415 bin yeni belge geldiğini bildirdi. Gürer, “Vatandaş bankalardan alamadığı, ödeyemediği borçları ile sıkıntı yaşarken, 2022’de sürekli yapılan zamlarla da bunaldı. Vatandaş icra dairesi ile icra dairesi arasında koşarak yaşam mücadelesi veriyor. banka kredisi.”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, icra ve iflas dairelerine gelen evrak sayısı ve vatandaşların borç mağduriyeti hakkında yazılı açıklama yaptı. UYAP üzerinden alınan verilere göre Gürel, 1 Ocak ortası ile 23 Aralık arasında UYAP üzerinden icra ve iflas dairelerine toplam 8 milyon 415 bin yeni belge geldiğini kaydetti. Geçen yıl kişi sayısının 755 bin artarak 23 Aralık prestijiyle 23 milyon 529 bine ulaştığını belirtti. Gürer şunları söyledi:

“Vatandaşların varlık yönetim şirketlerine olan borçları son bir yılda 5,3 milyar lira artarak eylül sonunda 36 milyar liraya ulaştı. TOKİ’ye olan konut kredisi borçları da 28 milyar liraya ulaştı. Vatandaşın bankalara, finansman şirketlerine, varlık yönetim şirketleri ve TOKİ Toplam borç (tahsili gecikmiş alacaklar dahil) 1 trilyon 565 milyar lira civarında. Vatandaşların bankalara olan borçlarında başından bu yana 474 milyar lira, toplam borçlarında ise 481 milyar lira artış oldu. Yılın.

“Vatandaşlar, İcra Dairesi ile Banka Kredisi Arasında KAÇIRARAK YAŞAM MÜCADELESİ VERİYOR”

Vatandaş bankalardan alamayacak durumda olduğu borçları ile sorun yaşarken, 2022 zammı ile hep bunalmış durumda. Vatandaş icra dairesi ile banka kredisinin orta yerine koşarak yaşam mücadelesi veriyor.”

Gürer, 2022’de resmi enflasyon oranını bile ikiye katlayan enerji faturalarının hem haneyi hem de esnafı elektrik anahtarına dokunmaktan korkuttuğuna, doğalgaz faturalarının enerji faturalarıyla yarıştığına dikkat çekerek, şu açıklamaları yaptı:

“Yıl içinde elektrik konut tarifesi 3 kez, sanayi tarifesi 4 kez artırıldı. Doğal olarak bu artışlar her alanda fiyat artışlarını tetikledi ve geçim masraflarını da etkiledi. Yüksek oran yüzde 100 artarken, Sanayi tarifesindeki yüzde 100 artış vatandaşı istikrarsızlaştırdı.Sabit ve dar gelirlilerin hayatını önemli ölçüde etkiledi.1 Nisan 2022’de sanayi tarifesinde yüzde 20’lik bir artış daha yapıldı.1 Haziran 2022’de konut tarifesi yüzde 15, sanayi tarifesi yüzde 25 artırıldı.

“KONT ARTIŞI YÜZDE 184, SANAYİDE YÜZDE 433”

Son olarak 1 Eylül 2022’de konut tarifesine yüzde 20, sanayi tarifesine yüzde 50 zam daha yapıldı. Buna göre konut tarifesi yüzde 89,5 ile alt seviyede; Üst seviyede ise yüzde 184,2 arttı. Sanayi tarifesindeki artış oranı yüzde 433 oldu. Bu süreç arayışların da elektrikten faydalanmasına neden olmuştur. Fiş, düğme yapılan eller uzanmaya korkar hale geldi.

2022’de tarımsal sulama tarifesinde yapılan 3 zamla artış yüzde 142,5 oldu. Bu artışlar vatandaşı, esnafı ve çiftçiyi zor kullanma konusunda sıkıntıya soktu. Esnaf kullandıkları cihazları elektrikle kullanmaya ve ışıksız dükkanda oturmaya çalışırken, hane halkı zaruri durumlar dışında elektriği kullanmakta tereddüt etti. Çiftçinin sulama suyunu az kullanması da verimi etkilemiştir. Bazı aboneler ödeme zahmetinden dolayı enerjisiz kaldı. Yazılı sorumu yanıtlayan Bakan Dönmez, toplam borç ölçüsünün 1 milyar 878 milyon TL olduğunu, Türkiye genelinde 22 bin abonenin elektrik borcunu ödeyemediği için kesildiğini açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, soru önergesine verdiği yanıtta, bu yılın ilk 7 ayında borç nedeniyle elektriği kesilen abone sayısının 236 bin 617 olduğunu açıkladı. borç para alarak ve ödünç alarak faturalarını. Bu veriler yaşanan sorunların bir göstergesiydi.

“DOĞAL GAZLA ISITILMADI”

1 Ocak 2022’de doğalgaz konut tarifesine yüzde 25, doğalgaz sanayi tarifesine yüzde 50 zam yapıldı. 1 Nisan 2022’de konut tarifesi yüzde 35, sanayi tarifesi yine yüzde 50 zamlandı. 1 Haziran 2022’de konut tarifesine yüzde 30, sanayi tarifesine yüzde 10 zam yapılması, doğalgaz kullanımını korkutur hale getirdi.

“KONT ARTIŞI YÜZDE 164, SANAYİDE YÜZDE 273”

Son olarak 1 Eylül 2022’de konutlarda yüzde 20,4; saniyede %50,8 artış. Yıl içinde doğalgaza yapılan 4 zam ile konut tarifesi yüzde 164 arttı. Emsal olarak 2022 yılında yapılan zamlarla birlikte sanayi doğalgaz tarifesi yüzde 273 arttı. Elektrik üretim santrallerinin kullandığı doğalgazdaki yüzde 49,5’lik artışla 2022’de yapılan artış yüzde 261’e ulaştı. 1 Eylül’de yapılan artışla Karadeniz bölgesinde rezervin açıklanmasının ardından konut tarifesinde 11, sanayi tarifesinde 15 kat artış yapıldı. Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bu yılın ilk 8 ayında doğalgazı kesilen abone sayısının 37 bin 657 olduğunu açıkladı. Sorunlar borçlarla aşılmaya çalışılsa da doğalgaza yapılan zam vatandaşların battaniye kullanmasına ve doğalgazdan daha az faydalanmasına neden oldu.

“MUTFAK BORUSU DURMUYOR”

12 kiloluk mutfak tüpünün fiyatı 2022’de yeniden zamlandı. 1 Ocak 2022’de 238 lira olan 12 kiloluk mutfak tüpünün fiyatı yıl içinde yapılan zamlarla 326 liraya yükseldi. Buna göre 2022 yılında 12 kiloluk mutfak tüpünün yaklaşık yüzde 37 arttığını söyledi. 2022 yılında elektrik ve doğalgaz faturaları 2,5 kattan fazla arttı. Veriler enflasyonu ve her zaman artışların nedenini gösteriyor. Kira, elektrik, doğalgaz, akaryakıt arttığında tüm işlerin ve faturaların doğrudan etkilenmesi kaçınılmazdır. Raftaki eser için üreticinin girdi maliyetlerine ek olarak elektrik, doğalgaz, ulaşım gibi hususlar da dikkate alındığında sorunun kaynağı anlaşılmaktadır. Karakış’ta fakir ve garipleri nasıl aydınlatacağını, nasıl ısıtacağını düşünürken iktidar amacı saptırarak üzerine düşen sorumluluğu algı ile göstermemeye çalışır. Ülkemizdeki tüm fiyat artışlarının tek sorumlusu mevcut hükümettir. Yanlış yönetim uygulamaları yaşanan sorunları yaratmıştır.

ir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu