Silah

İngiltere’de yüzlerce hukukçu hükümete ‘İsrail’le silah ticaretini durdur’ çağrısı yaptı

İngiltere’de aralarında üç eski Yüksek Mahkeme yargıcının da bulunduğu 600’den fazla hukukçu, hükümete İsrail’e silah satışını durdurma çağrısı yaptı.

Reuters’in haberine göre aralarında yargıçlar, avukatlar ve hukuk akademisyenlerinin de bulunduğu 600’e yakın hukukçu, Başbakan Rishi Sunak’a yazdıkları 17 sayfalık mektupta, İsrail’e askeri yardım ve malzeme sağlanmasının, “uluslararası insani hukukun ciddi bir şekilde ihlaline yol açabileceği ve İngiltere’yi soykırımın suç ortağı haline getirebileceği uyarısı yapıldı.

Eski Yüksek Mahkeme Başkanı Lady Hale, eski Yüksek Mahkeme yargıçları Lord Sumption ve Lord Wilson, mektuba imza atan hukukçular arasında.

HÜKÜMETE BASKI ARTIYOR

Üst düzey hukukçular, hükümetin “uluslararası haksız bir eyleme yardım ve yataklık etmekten” kaçınmak için silah satışlarını şimdi derhal durdurması gerektiğini bildirdi.

Reuters, hukukçuların çağrısına, İngiltere’nin İsrail’i ve onun en büyük destekçisi ABD’yi çatışmanın gidişatını değiştirmeye ikna etmek için elinden gelen her türlü baskıyı kullanması gerektiğini savunan ülkenin önde gelen iki istihbarat uzmanın da destek verdiğini aktardı.

Siyasetçilerden de gelen İsrail’e yönelik silah satışının durudurulmasını isteyen çağrılara karşı Başbakan Sunak yaptığı açıklamada, İngiltere’nin “çok dikkatli” bir silah ruhsatlandırma rejimine sahip olduğunu iddia etti.

İngiltere’nin İsrail’e yönelik silah satışını askıya alması yönünde artan çağrılar, pazartesi günü Gazze’de düzenlenen hava saldırısında aralarında üç İngiliz vatandaşının da bulunduğu yedi insani yardım görevlisinin öldürülmesinin ardından geldi.

İsrail’in silah ithalatında İngiltere ilk sıralarda değil. Ancak, bu ülkeye yönelik ambargonun İsrail üzerinde diplomatik ve siyasi baskıyı artıracağı belirtiliyor.

KAYNAK: EURONEWS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu