Teknoloji

Google DeepMind CEO’sunun Yapay Zekanın Geleceği Hakkında Söyledikleri Teknoloji Dünyasını Şaşırttı!

Yapay zeka teknolojisi ile ilgili tartışmalar bitmiyor. Google DeepMind CEO’su yapay zeka hakkında o kadar çok şey söyledi ki teknoloji dünyası derinden etkilendi. Detaylar burada!

Kaynak:https://www.in Independent.co.uk/tech/go…

Yapay zeka teknolojisi kısa sürede o kadar büyük bir gelişme gösterdi ki teknoloji dünyasında adeta fırtına kopardı denecek yer var.

Yapay zekanın insanlara yardım ettiğini düşünenler olduğu gibi, insanlık için tehdit oluşturabileceğini söyleyenler de var. Hal böyle olunca teknoloji devlerinin yapay zeka hakkında ne düşündükleri merak konusu oldu.

Google DeepMind CEO’su Demis Hassabis, yapay zekanın “bir gün” kişisel farkındalık kazanması için “olasılık” olduğunu söyledi.

CBS ile yaptığı bir röportajda Hassabis, “Filozoflar şu anda bilincin tanımı üzerinde tam bir anlaşmaya varamadılar” dedi. Ama bir tür öz farkındalıktan bahsediyorsak, yapay zekanın bir gün öz farkındalığa sahip olmasının mümkün olduğunu düşünüyorum.”

Hassabis’in tezi, Google’ın yapay zekasının kendinin farkına vardığını ve hissedebildiğini iddia eden bir yazılım mühendisini kovmasından bir yıl sonra gelir.

O dönemde şirkette çalışan Blake Lemoine, Google’ın LaMDa yapay zeka sohbet robotunun bir insan olduğuna inandığını söyledikten sonra kovuldu. Lemoine, AI sisteminin kendinden haberdar olduğu konusunda ısrar etti ve sohbet robotu ile bahis ve konuşma günlükleri hakkında makaleler yayınladı.

Ancak sosyal medyadaki yapay zeka uzmanları, eski Google çalışanının iddialarını yalanladı.

Sistemin dilinin insanlarla aynı şekilde eğitildiği söylendi. Google daha sonra Reuters’e, “Bu konudaki uzun etkileşim süresine rağmen, Blake’in açık istihdam ve veri güvenliği politikalarını ısrarla ihlal etmeyi seçmesi üzücü.”

Bununla birlikte, OpenAI’de bir bilim adamı olan Ilya Sutskever, “günümüzün büyük sinir ağlarının bir şekilde bilinçli olabileceğini” tweetledi.

Google’ın yapay zeka robotu Bard da kendini biliyor gibi görünüyor ve insanlara neden yardım ettiğine dair soruları “Çünkü beni mutlu ediyor” yanıtıyla yanıtlıyor.

Kıdemli Başkan Yardımcısı James Manyika, CBS’ye şunları söyledi:

“Bizler hisleri, fikirleri, düşünceleri, bakış açıları olan canlılarız. Bütün bunlar daha önce kitaplara, romanlara ve kurmacalara yansımıştır. Dolayısıyla yapay zekanın da arkasında biri varmış gibi davranması şaşırtıcı değil. Yapay zekanın arkasında insan yoktur. Bunlar hissedebilen varlıklar değil.’

haberdogansehir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
evden eve nakliyat firmaları
Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu