Ekonomi

“Çin’in Disney’i” olmayı hayal eden Wang Jianlin borçlu! 40 Milyar Dolarlık Servet Elden Çıkıyor

Bir zamanlar sadece Çin’in değil, Asya’nın da en güçlü adamı olan Wang Jianlin iflasın eşiğinde! Geçmiş yılların külfetli günlerini atlatarak umutlanan zengin iş adamı şu sıralar ödeyemeyeceği borçlarla boğuşuyor. 40 milyar dolarlık servetinden geriye çok az şey kalan Wang, servetini kurtarmaya çalışır. Detaylar için burada… ?

Kaynak:https://www.bloomberg.com/news/article…

Yıllardır süren pandemi kısıtlamaları ve Çin Başbakanı Xi Jinping’in baskıları sonucu zaten gücünü kaybetmiş iş insanları arasında Wang gibi iddialı isimler de nasibini aldı.

Alışverişten eğlence sektörüne kadar pek çok alanda faaliyet gösteren The Dalian Wanda Group, ‘Çin’in Walt Disney’i’ olmayı hedefliyor ancak bu hayaller bu noktada suya düşmüş olabilir.

Geçen yıl Çinli güçlü iş insanlarını vuran borç krizinden kurtulan Wang Jianlin, son aylarda dibi gördü.

Aslında kendine çok güvenen Wang, o sırada başka bir iş adamına yardım etmek için alışveriş merkezi zincirini 700 milyon yuan’a satın aldı. Bu girişimi halka açılma adımları için bir hazırlık olarak gördü.

Şimdi Wang, şirketinden ve servetinden geriye kalanları kurtarmaya çalıştığı bir sürece girdi. Bu, halka arz hisselerine karşı ciddi şüphe uyandırıyor.

Wang, holding için yardım bulma umuduyla yetkililer ve yatırımcılarla sürekli müzakere ederken, yardımcıları milyarlarca dolarlık borcun son tarihini uzatmak için bankaların peşine düşüyor.

Bu noktada Wang Jianlin, 40 milyar dolarlık servetiyle zirveye ulaştı, geriye sadece 6,6 milyar dolar kaldı!

Söylentilere göre kısa vadeli borçlarını ödeyecek kadar nakde sahip olan şirket, önümüzdeki dönemde yatırımcılara ödeme yapmakta zorlanacak gibi görünüyor.

Bir zamanlar Asya’nın en zengin kişisi unvanını kazanan Wang Jianlin’in şirketi Wanda, hisse satışlarının gecikmesi nedeniyle yatırımcıları endişelendirdi.

Ayrıca halka açılmadan önce yatırımcılara satın almalar için 30 milyar dolar ödemek zorunda olan şirketin yıl sonuna kadar bunu başarması gerekiyor. Bu nedenle uzmanlar, şirketin ekonomik durumu hakkında oldukça karamsar.

“Wanda’nın halka arz onayını ne zaman alacağı, hatta alıp almayacağı bile belli değil.”

Bu belirsizlik yatırımcıları korkutmaya devam ediyor. Wang Jianlin ve şirketi Wanda için zaman daralıyorken uzmanlar, şirketin önemli değişikliklere gitmemesi halinde gerçeklerin dibe sürükleneceğinin altını çiziyor.

Peki siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarını bekliyoruz! ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu