Haber

Cezayir’deki Orman Yangınlarıyla İlgili Soruşturma Başlatıldı

Cezayir’in Becaya ve Cicel il savcılıkları, ülkenin çeşitli kentlerinde çıkan ve 34 kişinin hayatını kaybettiği orman yangınlarıyla ilgili soruşturma başlattığını duyurdu.

Becaya ve Cicel adli makamlarından yazılı açıklama geldi.

Açıklamalarda, Becaya ve Cicel Cumhuriyet Başsavcılıklarının yangınların nedenlerinin araştırılması ve faillerin ortaya çıkarılması için ilk soruşturma açılmasına karar verildiği belirtildi.

Suçun tespit edilmesi halinde belgenin Cezayir’in başkentindeki Sidi Muhammed Mahkemesi Terörle Mücadele ve Organize Suçlarla Mücadele Birimi’ne gönderileceği kaydedildi.

Cezayir’de orman yangınlarında 34 kişi öldü

Cezayir İçişleri Bakanlığı, ülkenin 11 ilinde çıkan orman yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısının 34’e çıktığını duyurdu. Açıklamada, yangın söndürme çalışmalarının havadan ve karadan sürdürüldüğü vurgulandı.

Cezayir’in kuzey kentlerinde dün başlayan orman yangınları ile birlikte 48 dereceyi aşan sıcak hava dalgaları ve sıcak rüzgarların da etkisiyle mücadele zorlaşıyor.

Meteoroloji Enstitüsü, dün sıcak hava dalgasının alarm seviyesini turuncudan kırmızıya yükselterek, hava sıcaklığının 48 dereceyi geçmesiyle ülkede şiddetli iklim koşulları yaşandığına dikkat çekti.

Cezayirli yetkililer, haftalardır devam eden sıcak hava dalgasının orman yangınlarına neden olabileceği korkusuyla yüksek alarm durumunun devreye alındığını bildirmişti.

Ülke, yaklaşık bir aydır başkentte 48 derece, diğer bölgelerde 50 derece gibi rekor sıcaklıklara tanık oluyor.

habersungurlu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu