Ekonomi

Bakan Uraloğlu: Avrasya Tüneli’nden geçişte rekor kırıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, yap-işlet-devret (YİD) modeliyle hayata geçirilen Avrasya Tüneli’nde geçiş sayısının her geçen gün arttığını ve rekorların kırıldığını belirtti.

26 Ekim’deki 86 bin 359 araçlık rekorun, 10 Kasım’da tünelde 86 bin 576 araçla kırıldığını belirten Uraloğlu, “Ekim ayında aylık ortalama 77 bin 760 araç sayısına ulaşıldı. bugüne kadar en çok geçiş yapılan aydı. Böylece ekim ayında trafik garanti altına alındı. “Oluşturulan trafik sayısı yüzde 10’un üzerinde oldu.” bilgisini paylaştı.

Bakan Uraloğlu, işletmeye açıldığı ilk günden bu yana tünelden toplam 119 milyon 434 bin 869 geçiş yapıldığını, 1 Mayıs 2022 tarihi itibarıyla motosiklet kullanımına izin verilen tünelden geçen toplam motosiklet sayısının, 848 bin 313 bin.

200 milyon dolarlık katkı

Avrasya Tüneli’nin zaman, yakıt, kaza maliyetlerinde tasarruf ve emisyon azaltımı sonucunda ekonomiye yılda ortalama 200 milyon dolar katkı sağladığına dikkat çeken Uraloğlu, şöyle konuştu:

“İstanbul, yüksek teknolojisi, ileri mühendislik bütünsel projesi ve kıtaları birbirine bağlayan güzergahıyla Boğaz geçişinde hızlı, ekonomik, güvenli, konforlu ve çevreye duyarlı bir ulaşım alternatifi olarak hizmet veriyor. Avrasya Tüneli, sahip olduğu avantajlarla dünya çapındaki sektörel paydaşlar tarafından takdir ediliyor. Yapımında birçok ilki ve başarılı uygulamaları barındıran özellikler taşıyor.” “Her zaman ilgiyle takip edilen örnek bir proje olmuştur. Alanında en saygın kuruluşlar tarafından çeşitli kriterlerin titizlikle incelenmesi sonucunda proje, ülkemizin layık görülen dev eserlerinden biridir. 5’i uluslararası inşaat ödülü olmak üzere toplam 14 ödül aldık.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu