Ekonomi

Bakan Uraloğlu: 2023’te 299 bini aşkın kruvaziyer yolcusunu ağırladık

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 2023 yılı Ocak-Mayıs dönemine ilişkin Gemi ve Yolcu istatistiklerine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Türkiye’nin kruvaziyer turizminde lider ülkelerden biri olduğunu belirten Bakan Uraloğlu, 2023’ün ilk 5 ayında Türk limanlarına yanaşan kruvaziyer gemi sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 43,1 arttığını, bu sayının yüzde 43,1 arttığını kaydetti. kruvaziyer yolcu sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 114 arttı.

2021’in son çeyreğinde İstanbul Galataport Limanı’nın açılması ve Kovid-19 salgını tedbirlerinin kaldırılmasıyla kruvaziyer turizminin büyüdüğünü vurgulayan Bakan Uraloğlu, şöyle konuştu: “Kruvaziyer turizmine yatırımlar devam edecek ve Türkiye’nin Yüzyılı kruvaziyer turizminin asrı olacak. Özellikle son yıllarda yapılan yatırımlarla kruvaziyer turizmi Türkiye ile birlikte büyümeye devam ediyor. Ocak-Mayıs döneminde 299 binden fazla misafirimizi limanlarımızda ağırladık, diğer limanların yanı sıra Kuşadası Limanı’nda 157 bin 940 yolcu gemisi, Galataport Limanı’nda 67 bin 740 yolcu gemisi , TDI Sarayburnu İskelesi’nde 3 bin 276 kruvaziyer ve Antalya Limanı’nda 14 bin 777 kruvaziyer gemisi Covid-19 pandemisi ile birlikte kruvaziyer turizminde düşüş yaşansa da yatırımlarımıza devam ederek ilk 5’te 299 binden fazla kruvaziyer yolcu ağırladık. 2023 ayları.dedi.

2023 yılının Ocak-Mayıs döneminde limanlara yanaşan kruvaziyer gemilerinin istatistiklerini de açıklayan Bakan Uraloğlu, şunları söyledi: “124 gemiye ev sahipliği yapan Kuşadası Limanımız, en çok kruvaziyer gemisinin yanaştığı liman oldu. Galataport Limanı’na 43 gemi, Ulusoy Çeşme Limanı’na 20 gemi ve TDİ Sarayburnu İskelesi’ne 7 gemi uğradı”ifadeleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu