Ekonomi

Bakan Işıkhan: Umuyoruz ki bir miktar herkes tarafından mutabakata varılır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, “İnşallah 2024 yılında geçerli olacak asgari ücret herkesin üzerinde mutabakata varacağı miktara ulaşır” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Kurulu’nda Ticaret Bakanlığı’nın 2024 yılı bütçesine ilişkin görüşmeler başladı. Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Vedat Işıkhan, Bakanlığının bütçesine ilişkin sunumunda, “Komisyonumuz 2024 yılı asgari ücretini belirlemek üzere Aralık ayı başında toplanacak. Umuyoruz ki herkes tarafından mutabakata varılır. ” İfadelerini kullandı.

“Komisyonumuz yeniden toplanacak”

Yaklaşık bir milyon kişiyi ilgilendiren asgari fiyat artışına değinen Bakan Işıkhan, “Geçen dönem Asgari Fiyat Tespit Komisyonu’nda hem personelin hem de patronların oybirliğiyle asgari fiyatı net 11 bin 402 liraya çıkardık. Böylece 2002 yılında 184 lira olan bu rakamı reel olarak yüzde 237 oranında artırdık. Kurulumuz Aralık ayı başında tekrar toplanarak 2024 yılı minimum fiyatını belirleyecek. Umarız herkesin mutabakata varacağı bir fiyat olur. Bildiğiniz gibi tüm ücretlilerin asgari fiyat düzeyine kadar olan gelirlerinin vergiden muaf olmasını sağladık. Dolayısıyla asgari ücretteki her artış, tüm çalışanlara vergi muafiyeti bedelindeki artış kadar ek gelir avantajı sağlıyor. Bu kapsamda 2024 yılında 595,1 milyar liralık vergi muafiyeti öngörülüyor.”

haber-pamukkale.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu