Haber

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan Kosova’daki konferansa katıldı

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Kosova Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi’nin düzenlediği uluslararası konferansa katıldı.

Anayasa Mahkemesi’nden yapılan açıklamaya göre Arslan ve beraberindeki heyet, Kosova Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi’nin 14’üncü kuruluş yıldönümü dolayısıyla Priştine’de düzenlenen uluslararası konferansın konuğu oldu.

“Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinin Anayasal Denetimi Yoluyla Hukukun Üstünlüğünün Korunması, Türkiye Örneği” başlıklı konferansta konuşan Arslan, anayasanın hukukun üstünlüğünü güvence altına almayı amaçlayan temel bir belge olduğunu kaydetti.

Hukukun üstünlüğü unsurunun anayasa düzeninin belirleyici özelliğini oluşturduğunu belirten Arslan, Anayasa Mahkemesi’nin kanunların ve Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin anayasaya uygunluğunu denetlemek amacıyla defalarca hukukun üstünlüğü unsuruna kriter olarak başvurduğunu vurguladı.

2010 ve 2017’deki anayasa değişiklikleriyle Yargıtay’ın yetkilerinin büyük ölçüde genişletildiğine dikkat çeken Arslan, 2010’daki değişiklikten sonra bireysel başvuru hakkının getirildiğini, 2017’deki değişiklikle de Anayasa Mahkemesi’ne bu yetkinin verildiğini hatırlattı. Cumhurbaşkanlığı kararnamelerini denetleme yetkisi.

Bireysel başvuru sisteminin Türk anayasa yargısında hak odaklı bir paradigma değişikliğine yol açtığına işaret eden Arslan, Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin denetiminde öncelikle konu ve yetki açısından incelendiği bilgisini paylaştı. Arslan, kararnamelerde kısıtlama kararlarında herhangi bir yanlışlık tespit edilmediği takdirde içerik veya şekil açısından uygunluğunun kontrol edildiğini belirtti.

Zühtü Arslan, Anayasa Mahkemesi’nin, Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin anayasal denetimini yaparak hukukun üstünlüğü ilkesini koruduğunu, bu sayede toplumun hukuka ve yargıya olan güveninin artırılmasının yanı sıra kamunun meşruiyetinin güçlendirilmesine de değerli katkılar sağladığını belirtti. kurumlar.

hazrohaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
evden eve nakliyat firmaları
Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu