Teknoloji

AMD, Ryzen İçin Windows Desteğini Sonlandırıyor

AMD Ryzen AI 300 serisi Windows 10 sürümünü desteklememe kararı aldı. Yeni mobil işlemciler ise sadece Windows 11 desteğini sunacak.

AMD, Computex 2024 etkinliğinde Strix Point kod adlı Ryzen AI 300 serisi mobil işlemcilerini duyurdu.  Zen 5 mimarisinden güç alan çipler, 50 TOPS’a kadar nöral işlem gücü ile hem genel performans ve yapay zeka alanında büyük avantajlar sağlıyor. 

AMD Ryzen AI 300 Serisi Windows 10 Sürümünü Desteklemeyecek

AMD etkinlik kapsamında yazılım desteğine önem verdiği dikkat çekti. Şirket bu yeni APU modellerinde Windows 10 desteğinin olmayacağını açıkladı. Windows 10 uyumluluğunda kesinti olacağını daha önceki raporlarda belirtildiği gibi resmen doğrulandı.

Ryzen AI 300 serisinden duyurulan HX 370 ve 365 modelleri teknik özellik sayfalarında işletim sistem desteği bölümünde yalnızca Windows 11, Red Hat Enterprise Linux ve Ubuntu işletim sistemlerinin desteklediği belirtilmişti.

Bu açıklama, bilgisayar üreticilerinin Ryzen AI 300 APU sistemine Windows 10 işletim sisteminin yüklenemeyeceği anlamına geliyor. Windows 11 işletim sistemine geçmenin zorunlu olacağını göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu