Haber

Almanya salgın hastalıklar, personel sıkıntısı ve ilaç kıtlığı ile boğuşuyor

Almanya’da artan grip olayları, RSV solunum virüsü salgını, Kovid-19 salgını, işçi azlığı ve ilaç sancısı sağlık sistemini krizin eşiğine getirdi.

Alman Tabipler Birliği lideri Klaus Reinhardt, Tagesspiegel gazetesine verdiği demeçte, bazı ilaçların tedarikindeki darboğaza dikkat çekerek, halkı işbirlikçi yöntemle birbirine yardım etmeye çağırdı.

Ecza dolaplarında kullanılmayan ilaçların değerlendirilebileceğine işaret eden Reinhardt, “Sağlıklıysanız stoktaki ilaçları hastalara vermelisiniz. İlaçlar için bir tür bit pazarı tarzı oluşuma ihtiyaç var. ” terimini kullandı.

Alman Hastaneler Birliği (DKG) lideri Gerald Gass, sağlık çalışanlarında yüzde 9 ila 10’luk bir azalma olduğunu belirterek, “Bu, neredeyse her on çalışandan birinin hasta olduğu anlamına geliyor.” değerlendirmesini yaptı.

Gass, salgın nedeniyle hastalanan çalışanın yanı sıra Kovid-19 salgını, grip ve çocuklarda yaygın olan RSV solunum yolu virüsü nedeniyle sorunun büyümeye devam ettiğini vurguladı.

Sağlık sistemindeki sorunların bunlarla sınırlı olmadığını belirten uzmanlar, sağlık sigorta şirketlerindeki bürokrasiden de şikayetçi oldu.

Uzmanlar ayrıca sağlık sisteminde çalışmak için yeterli sayıda kalifiye işçi olmadığına dikkat çekerek, her yıl emekli olan yüzbinlerce işçinin yerine yenisinin konamayacağına dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu