Teknoloji

AKM’de dünyanın en yeni ve benzersiz sahne teknolojisi kullanılmaktadır.

Atatürk Kültür Merkezi’nin 15 bin seramik modülle kaplı dev küresi Türk Telekom Opera Salonu, çağdaş ve benzersiz sahne teknolojisiyle hem sanatçılara hem de seyircilere sıra dışı bir deneyim sunuyor. Avusturyalı ünlü sahne tasarım firması Waagner-Biro Austria Stage Systems tarafından tasarlanan benzersiz sahne, şirketin Teknik İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Patrick Sonnleithner’ın katıldığı bir toplantıda tanıtıldı.

 

Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Yeni yüzüyle hizmete açıldığı Ekim 2021’den bu yana dünyaca ünlü sanatçıların ayakta alkışladığı Türk Telekom Opera Salonu, dünya standartlarında sahne teknolojisiyle dikkat çekiyor. AKM Türk Telekom Opera Salonu’nda kullanılan sahne teknolojileri, sahneyi tasarlayan Waagner-Biro Avusturya Sahne Sistemleri Teknik İşler Başkan Yardımcısı Patrick Sonnleithner’in katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda basın mensuplarıyla paylaşıldı.

 

“Türünün tek örneği bir sahne teknolojisi yarattık”

Waagner-Biro Avusturya Sahne Sistemleri Teknik İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Patrick Sonnleithner de “türünün tek örneği ve ilham verici bir projenin parçası olmaktan gurur duyduklarını” belirtti:

“Opera binasında yaptığımız döner sahne arabası dünyada türünün ilk örneği. 16×16 m ebatları ve maksimum 10 ton taşıma kapasitesi ile oldukça etkileyicidir. Serbest çalışan tahrikli bir motor sistemine sahip olan sistem, 24 adet tek tahrikli vagonu hareket ettirir ve döndürür. Bu kadar büyük bir vagona kıyasla saniyede yaklaşık 1 metre gibi inanılmaz bir hızla dönebiliyor. Sahne donanımının bir diğer dikkat çekici özelliği ise çift katlı ana sahne asansörüdür. Dört asansör hem birlikte hem de farklı şekillerde hareket edebilir. Toplam 200 ton ve 80 tondan fazla yük taşıyabilirler. Bu, 4 adet A320 uçağının kalkış yüküne eşit bir sayıdır. Asansörler, tek katlı bir binanın yüksekliğine tekabül eden sahnenin 5 metre yukarısına kadar çıkabiliyor. Üzerinde bulunan eğimli platformlar ister kademeli olarak ister birlikte eğilerek sahnede büyük bir eğim oluşturabilir. Sonsuz sayıda üretim seçeneği sunan bir sahneyi hayata geçirdiğimiz için çok mutluyuz. Ulaşılması imkansız görünen bir programa bağlı kalarak elde ettiğimiz bu başarı, AKM projesinde yer alan herkesin harika desteği ve işbirliği sayesinde mümkün olmuştur. Projede emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Konuşmaların ardından küçük bir gösteri ile basın mensuplarına AKM Türk Telekom Opera Salonu’nun teknolojileri tanıtıldı.

 

  40 tonluk döner vagon, tek katlı bir konut yüksekliğinde veya zemine gömülü asansörler…

  • AKM’nin Taksim Meydanı’na bakan ikonik cephesinde 15 bin seramik modülle kaplı dev bir küre olan AKM Türk Telekom Opera Salonu, parteri ve iki balkonu ile 2040 seyirci kapasitelidir. Salon seyirciye her noktadan uygun görüş açısı sağlayacak şekilde oluşturulmuştur. En yumuşak doğal akustiği elde etmek için at nalı şeklinde tasarlanan salon, dünyadaki nitelikli opera salonları standartlarına sahiptir.

 

  • Dağlar yükseliyor, oyuncular ve manzara havada asılı kalıyor, ya da sahnenin altından gerçekler uçuyor… AKM Türk Telekom Opera Binası teknolojisi ile imkansız diye bir şey yok! Her biri 4×16 metre ölçülerinde çift katlı platformlar olarak tasarlanan 4 adet ana sahne asansörü, 256 m2’lik bir ana sahne zemini sağlayarak, akla gelebilecek her türlü sahne dekorunun kurgulanmasına olanak sağlıyor.

 

  • 200 tondan fazla yüke ve 80 tondan fazla kaldırma kapasitesine sahip 27 metre derinliğindeki dev bir kuyuda, dört platform sahnede tek katlı bir konutun yüksekliğine kadar çıkabiliyor ve çukura gömülebiliyor. birkaç saniye içinde topraklayın ve tamamen kaybolun.

 

  • Ana sahne asansörlerine görünmeyecek şekilde entegre edilen 44 adet sahne kapanı, oyuncuların sahnelerin farklı yerlerinde görünüp kaybolmasına olanak tanıyarak, sanatçılar için sonsuz sahne olanakları sunarken seyirciler için olağanüstü bir deneyim yaratır.

 

  • Sahne makinelerinin bir diğer hayranlık uyandıran özelliği de saniyede yaklaşık 1 metre gibi inanılmaz bir hızla dönebilen serbest hareket eden döner bir vagona sahip olmalarıdır. 24 bağımsız tahrik motoru, RFID ve son derece karmaşık bir kontrol sistemine entegre edilmiş tarama teknolojisi ile donatılmış 256m2, 40 tonluk atlıkarınca sahne boyunca neredeyse geleceğe uzanan bir uzay gemisi gibi hareket eder.

 

  • Sahne makinesi karuseli, sahne arabası ve 21 denge asansörünün etkileşimi sayesinde, sonsuz sayıda sahne oluşturma seçeneği ortaya çıkıyor.

 

  • Sahnenin üzerinde 171 adet vinç, 80.000 metre tel halat ve halatları yönlendirmek için 2020 adet makara bulunmaktadır.

 

  • Waagner-Biro Sahne Sistemleri tarafından geliştirilen ve Sidney Opera Binası, Berlin Alman Devlet Operası, Opera Kopenhag, Viyana Devlet Operası gibi dünyanın en değerli tiyatro ve opera binalarında başarıyla uygulanan CAT Kontrol Sistemi de AKM Türk’te. Telekom Opera Binası.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu