Haber

AGİT Seçim Gözlem Misyonu Başkanı Jan Petersen Ankara’da seçim sürecini izliyor

OyAnkara Kavaklıdere Ortaokulu’ndaki süreci takip eden Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konseyi (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi. OyTeftiş Heyeti Lideri ve Danimarka Büyükelçisi Jan Petersen, “6 haftadır, oy Yasal çerçeveleri, seçim kampanyalarını ve tarafların bu süreçteki faaliyetlerini takip eder, raporlamalarımızı yaparız. Sabah erken saatlerde başlayan gözlemlerimiz, hem sayım sırasında hem de sonrasında devam edecek. Gözlemler tamamlandığında sizleri bilgilendireceğiz” dedi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konseyi (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi Seçim Gözlem Ekibi Lideri ve Danimarka Büyükelçisi Jan Petersen, cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerini Ankara’daki Kavaklıdere Ortaokulu’nda izledi. 7 Nisan 2023 tarihinden bu yana seçim sürecini gözlemleyen ve başkanlığını Danimarka Büyükelçisi Jan Petersen’in yaptığı heyet, 14 uzmandan oluşan ana kümeden oluşuyor. Sabah 08.00’de başlayan oy kullanma sürecini gözlemleyen ve süreç hakkında bilgi alan Petersen, şu açıklamayı yaptı:

“TÜM ÜLKEDEKİ SÜRECİ TAKİP EDİYORUZ”

“6 haftadır seçimlerde yaşananları izlemek için bu ülkede bulunuyoruz. 6 haftadır Türkiye’de yasal çerçeveleri, seçim kampanyalarını, partilerin seçim sürecindeki faaliyetlerini takip ediyoruz ve yapıyoruz. bizim raporlarımız.Bugün gözlem için buradayız.Yarın bu raporları açıklayacağız.Ülke çapında 200’den fazla Bir temsilcimiz ve iki milletvekilimiz var.Yani gözlem kurulu olarak 300’den fazla temsilcimiz var.Nasıl olduğunu söyleyemem. Ankara’da birçok temsilcimiz var ama tüm ülkede süreci takip ediyoruz.Sürecin sonuna kadar elimizden gelen tüm bilgileri topladıktan sonra bilgi verebiliriz.Gözlemlerimiz sabah erken saatlerde başladı.hem sırasında hem de sonrasında devam edecek Gözlemler tamamlandıktan sonra genel hatlarıyla bilgi vereceğiz.”

Petersen, “Süreçle ilgili endişeleriniz var mı?” sorusuna, “Basın açıklamamızla birlikte bunları öğreneceksiniz. Bu soruya cevap vermem benim için yol gösterici bir yorum olur ve tarafsızlığımıza aykırı olur. Sürecin sonuna kadar elimizden gelen tüm bilgileri topladıktan sonra size bilgi verebiliriz. Açıklayacağız” dedi.

Kaynak: ANKA / Siyaset

yesilhisarhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu